A Furmint fehér borok készítésére alkalmas fajta, a Vitis vinifera Pontian Balcanica ága. A legjobban aszúsodó magyar szőlőfajta. Eredete nem teljesen ismert, vannak, akik szerint Dél-Itália, mások szerint a mai Horvátország és Szerbia területén elterülő Szerémség, de lehet a mai Magyarország is.
Rengeteg rokon neve ismeretes: Fehér furmint, Mosler (Németországban), Moslavac (Szerbiában), Sipon, Posibel. Magyarországon régebben Zapfener, Szigeti, Zöldszőlő és Somszőlő néven is ismert volt.
Nyelvészek véleménye szerint a „furmint” név francia jövevényszó, amely a latin frumentum szóból származik és jelentése „gabona”. A történelmi feljegyzések szerint a cukortartalom növelése érdekében szalmán aszalták a szőlőt, így készült az édes bor.
A Tokajban kb. 60%-os területi aránnyal termesztett, későn – október második felében – érő fajta. Tőkéje erős növekedésű, a talaj iránt nem igényes; közepes- illetve bő termőfajta. A levél szélessége és hosszúsága nagyjából megegyező, vastag, kissé hólyagos. Fürtje laza, közepesen nagy, bogyóival egyetemben, sárgászöldek, napos oldalukon rozsdásak, hosszú nyelűek, kissé vastag héjúak, roppanósak, lédúsak, szépen aszúsodnak. Kedvező évjáratokban a nemes rothadás is megjelenik a szőlőn. Főleg Tokaj-hegyalján és Somló-hegyen termelik.
Bora nem túl harsány illatú, kemény, testes, tüzes, robusztus. Jól érlelhető. Tokaj-hegyalján hagyományosan október 28-án, Simon és Júda napján kezdődik a Furmint szüretelése.
A fajta bora általában magas savtartalmú, de savai igen elegánsak. Jó cukorgyűjtő képessége végett a szárazon iskolázott Furmint is magas alkoholtartalmú. Ez Tokaj-Hegyalján jobb évjáratokban elérheti a 14-15% alkoholt is. Illata határozott és kisebb koncentrációnál is fajtajelleges. Benne nagyon gyakran körte, birs és szegfűszeg illata keveredik. Az éretten szüretelt szőlőből készült Furmint szárazon és édes borként is elegáns, nagytestű, különleges minőséget ad. A fajta nagy cukorgyűjtő képessége miatt, a magas puttony-számú aszúborokban vagy késői szüretelésű Furmintokban jelentős mennyiségű maradékcukrot találhatunk, megfelelően kiegyenlítve a szintén magas savtartalommal. Ezeknek a boroknak az alkoholtartalma nem kifejezetten magas: általában 11-12% között mozog. Fiatalon a késői szüretelésű Furmintok illatvilágát legtöbbször a botritisz határozza meg, benne sok citrusféle, narancshéj, szerecsendió virág, valamint a körte, birs illatával. Az aszúboroknál a körte és kajszibarack mellett méz, akácvirág, amerikai hordóban érett boroknál gesztenye, őszibarack, ananász jelentik a fő íz-irányokat.