Van, aki szerint olyan kategória, mint a boros kóla. Mások szerint ugyanúgy hagyományos ital, mint akár a fröccs vagy a régi matrózok grogja. Kinek van igaza? Szabad-e forralt bort inni vagy sem?
Annyi biztosan nem közös a forralt borban és a boros kólában, hogy előbbi már régóta létezik. Talán már a római hódítással terjedt egy régebbi formája, akárcsak a szőlő és borkészítés. Angliából már az 1390-es évekből fennmaradt említése egy középkori szakácskönyvből, amely forralt bor receptet is tartalmaz, igaz, az arányok feltüntetése nélkül.
Ha magyar forrásokból informálódunk, gyakran írják, hogy a forralt bor a megromlott borok „feljavítására” szolgált, és a cikk végéhez közeledve már szinte mi szégyelljük magunkat, hogy egyáltalán rákerestünk a témára. Tény, hogy előfordult az, de talán még ma is, hogy egy-egy kereskedő a romlott árut kozmetikázták különböző trükkökkel – de a forralt bor több ennél. Az alkoholos italok nem csak élvezeti cikkek voltak hajdanán, hanem táplálékként és gyógyszerként is használták úgy a bort, mint a sört. Korán megfigyelték, hogy a gyógynövények vizes oldata nem olyan hatékony, mint a borban oldott – hiszen az alkoholban oldódó anyagok nem oldódnak fel jól vízben. Így a bor korán gyógyszerek hordozóanyagává vált, sőt gyógyszerként is felírták. Mára az erősebb szeszben oldott digesztifek kiszorították a boros oldatokat, de így talán már érthetőbb, miért juthatott eszébe bárkinek is fűszert tenni a borba. Nem csoda, hogy az egyik korai forralt bor neve Hypocrace vagy Hippokrasz. Illetve a gyógyításon kívül gyakran jóval a megromlás előtt is kevertek a borba fűszereket, ugyanis a kor technikájával nagyon nehéz volt jó álapotban megőrizni az italt. A fűszereknek viszont konzerváló hatásuk is ismert és alkalmazott volt. Végül, hogy miért melegítették fel a bort? Nos, ez már elég magától értetődő, ha arra gondolunk, hogy télen nem az előhűtött folyadék esik jól.
Tehát mégsem olyan alantas a forralt bor múltja. De ha mégis az lenne, akkor sem kényszerít semmi, hogy több száz éves korlátokhoz kössük magunkat. Bizony jól esik a hideg, sötét estéken a meleg, fűszeres ital, a téli ünepeken meg még inkább, hiszen a narancs, szegfűszeg, gyömbér szinte karácsonyi ízeknek nevezhető. Tehát igen, nyugodtan lehet forralt bort inni! Az való igaz, hogy nem érdemes a prémium kategóriájú borokat használni, mivel a fűszerezés és melegítés nem engedi érvényesülni a bort. Ugyanakkor nem érdemes a legolcsóbb lőrét sem használni, mivel a rossz alapany jó adalékokkal sem javítható, legfennebb valamelyest elnyomni lehet. Sőt, reflektálva a címre, a teljes válasz ez lehet: ihat borkedvelő forralt bort, de csak jót. A szupermarketek olcsó borai akkor is rosszul fognak esni az ízlelőbimbóknak, ha jelen vannak egyéb aromák is, hiszen a túlzott tanninok, alkoholok és savak, vagy akár a hordósság nem fog eltűnni.
A vörös bor a legnépszerűbb alapanyag, de készíthető fehérrel is. A fűszerekkel, mézzel, cukorral, édesítőszerekkel is ízlés szerint lehet kísérletezni, van, aki még csípőset is tesz bele. Fontos azonban, hogy ha nem akarjuk az alkoholt elveszteni, akkor ne melegítsük 78 fok fölé, ugyanis ez az etanol forráspontja. Pontosabban ez a forráspont az úgynevezett normál légköri nyomáson, ezért minél magasabban vagyunk a tengerszint felett, annál kisebb fokon párolog az alkohol, úgyhogy legyünk óvatosak. Viszont ez sem kötött szabály, ha valaki kevesebb alkohollal, vagy teljesen alkoholmentesen kívánja meg az italt, kísérletezzen nyugodtan. Viszont azzal ügyelni kell, hogy a nagyon magas hőfok tönkreteheti a bor egyéb összetevőit is, és elillanhatnak az aromák. Illetve az sem utolsó szempont, hogy alkoholgőztől is be lehet rúgni, ráadásul gyúlékony is!
Ha kedved támadt a forralt borhoz, íme két egyszerű recept: fehérboros forralt borhoz kellhet 1 üveg (750 ml) testes, száraz fehérbor, 7 evőkanál méz, 1 rúd fahéj, 5 szem szegfűszeg, 1 evőkanál reszelt gyömbér, 1 citrom héja, 1 evőkanál citromlé.
A skandináv országokban népszerű glögg: 1 üveg (750 ml) testes, száraz vörösbor, 7 evőkanál méz, 1 rúd fahéj, 4 szem szegfűszeg, 1 vaníliarúd, 4 kardamom tok, 1 narancs héja, 1/2 bögre mazsola, 1/2 bögre héjatlan mandula.
Egészségünkre!